Pracovné dosky

Úvod / Kuchynské dosky a drezy / Pracovné dosky

Pracovná doska dodáva kuchyni celkový vzhľad. Pri jej výbere sa zamerajte nielen na farbu, ale tiež materiál , z ktorého je vyrobená. Ide o najviac vyťaženú a opotrebúvanú časť kuchyne.

V našich štúdiách si ohmatáte pracovné dosky z rôznych materiálov. Kuchynskí návrhári vám poradia a pomôžu pri výbere vhodnej pracovnej dosky pre vašu kuchyňu.

Aké materiály u nás nájdete?

Laminátové pracovné dosky

Laminátové pracovné dosky distribuujeme priamo od výrobcu Sykora. Laminát je najbežnejší, no veľmi kvalitný materiál. Základom je drevotriesková doska, ktorá sa pokrýva laminátom. Táto kombinácia vám dáva veľký výber farebnosti a imitácií. Doska je nepriepustná, nenasáva vlhkosť, preto sa nemusíte báť jej poškodenia. Kvalitné prevedenie od Sykoru je navyše vysokohygienické. Na doske po umytí nezostávajú žiadne baktérie, ktoré do kuchyne nepatria. Vďaka zabezpečeniu špár medzi jednotlivými spojmi voda nemá šancu vniknúť do dosky. Výhodou laminátových pracovných dosiek je nižšia cena oproti iným materiálom. Nevýhodou je obmedzená možnosť osadenia kuchynského drezu. To je možné len zhora.

Technický kameň

Pevný takmer ako žula. Technický kameň je materiál, ktorý má vysokú odolnosť voči akýmkoľvek nárazom a súčasne pôsobí prirodzene. Výroba takejto pracovnej dosky umožňuje využiť široké spektrum farebnosti, čo otvára dvere originalite. Veľkou výhodou pracovnej dosky z technického kameňa je jednoduchá údržba. Nenasáva do seba žiadnu vlhkosť a nemení farebnosť ani pri veľkej záťaži. Ak na ňu položíte rozpálený plech či hrniec, nepoškodí sa.  Pozor však na pády nožov či iných ostrých predmetov. Dosku môžu poškriabať, nie však poškodiť. To je azda jediná nevýhoda pracovnej dosky z technického materiálu.

Kvalitné pracovné dosky z technického kameňa pre naše štúdiá dodáva firma Grandstone. V našich štúdiách používame najmä značku Silestone alebo Technistone. Vybrať si môžete aj z pracovných dosiek z technického kameňa od spoločnosti Designstone.

Technistone je technický kameň vyrobený z drveného granitu a kremičitého piesku. Častice spája polyesterová živica. Zvýšená odolnosť voči mechanickému poškodeniu a nenasiakavosť robia z neho kráľa medzi pracovnými doskami z technického kameňa. Neublíži mu akokoľvek rozpálený hrniec a ostrý nôž na ňom nezanechá ani najmenšiu cestičku. Čokoľvek na pracovnej doske z Technistone pripravíte, povrch vždy bez problémov vyčistíte. Nemá žiadne póry, preto je vždy nielen čistý, ale aj bez baktérií. Nevýhodou materiálu Technistone je to, že pri spájaní vznikajú spáry, ktoré treba zabezpečiť proti vnikaniu nečistôt. Ide však o veľmi jednoduché a elegantné riešenie.

Všetky pracovné dosky z lešteného technického kameňa ponúkame v troch prevedeniach povrchov:

  • Leštený
  • Matný
  • Štruktúrovaný

Technický kameň tvorí z 90 % zmes pomletého kameňa a 10 % umelá živica. Dá sa ľahko tvarovať, preto s ním naši návrhári radi pracujú. Pri spájaní dosiek nevznikajú medzery, čím sa zvyšuje jeho hygienickosť. Na pracovnej doske z technického kameňa môžete bez obáv krájať aj mäso bez toho, aby ste dosku poškodili a doska súčasne nasávala pachy.

Pracovná doska z technického kameňa je náročnejšia na výrobu, čo sa prejavuje vo vyššej cene. Investícia sa však vráti v podobe dlhej životnosti a neopotrebovanosti pracovnej dosky. Čo vás možno poteší najviac, je osadenie kuchynského drezu bez akýchkoľvek špár.

Pracovná doska z umelého kameňa

Umelý kameň Polystone tvorí zmes umelej živice, ktorá slúži ako lepidlo a prírodný materiál – kameň. Pomer materiálov je tu opačný ako pri technických kameňoch. Výhodou umelých kameňov je ich tvarovateľnosť. Čokoľvek si zmyslíte, vie výrobca pripraviť. Akokoľvek komplikovaný priestor pri použití umelého kameňa je dokonale využitý a bez špár. To je jeden z mála rozdielov medzi technickým a umelým kameňom.

Keramické pracovné dosky

Keramická pracovná doska má vlastnosti, ktoré jej garantujú mimoriadnu odolnosť voči mechanickému poškodzovaniu. Spadnuté hrnce či nože jej neublížia. Keramický materiál neobsahuje žiadne chemické prísady, preto nej môžete pripravovať akékoľvek potraviny, miešať cesto alebo zeleninové šaláty. Neabsorbuje do seba tekutiny, čo zaručuje vysokú hygienickosť. S horúcimi povrchmi si tiež poradí na výbornú. Kto si trúfne, môže na nej dokonca aj flambovať 😊 To je odolnosť, však? Ale pozor,  ak by ste na takejto doske skúsili krájať keramickým nožom, zničíte nôž a poškodíte aj pracovnú dosku. Výhodou keramických pracovných dosiek je aj ich perfektné čistenie. Vystačíte si s bežnými čistiacimi prostriedkami.

Pracovná doska z prírodného kameňa

Žula v kuchyni, to je kus prírody v domácnosti. Žula je najčastejšie používaný materiál pri výrobe pracovných dosiek z prírodného kameňa. Jej tvrdosť zaručuje, že akékoľvek mechanické zaťaženie ju nezničí. Voda jej neublíži a aj pri vysokých teplotách zostáva bez zmeny. Medzi pracovnými doskami z prírodného kameňa by ste márne hľadali dve rovnaké. Každá je originálna. Môže za to štruktúra kameňa, ktorá je vždy iná. Na žulovej doske nakrájate bez problémov zeleninu a nezanecháte na nej žiadne škrabance ani fľaky.

Pracovné dosky z prírodného kameňa sú v prevedení:

  • Leštený povrch
  • Matný povrch
  • Patinovaný povrch

Hrúbku dosky ponúkame v 20 mm a 30 mm verzii od značky Grandstone.

Masívne pracovné dosky

Masívne drevo dáva kuchyni  známku dokonalosti. Prináša do priestoru prirodzenú krásu a kus prírody. Masívne drevo dáva kuchyni život a pôsobí luxusne. Emočne nádherné pocity pri pobyte v kuchyni spôsobujú práve prírodné kresby na masíve dreva. Dubové a bukové drevo sú najpoužívanejšie materiály na výrobu masívnej pracovnej dosky.  Masívna pracovná doska pôsobí v kuchyni prirodzene a vytvára harmonické teplo, vyzýva na dotyk.

Špeciálnou úpravou povrchu masívu sa pracovná doska stáva takmer nezničiteľnou. Odoláva mechanickým nárazom, pôsobeniu vody či iných tekutín. Nikdy na nej však nekrájate potraviny a neukladajte na ňu horúci hrniec. Vždy použite doštičku na krájanie a podložku pod hrniec. Ak rozlejete vodu, vždy dosku poutierajte do sucha. Sú to odporúčania, ktoré sa oplatí dodržiavať. O každú pracovnú dosku sa treba starať, masív si vyžaduje viac vašej pozornosti.

Aby na doske nevznikali rôzne plesne, nemnožili sa baktérie či nezachytávali sa nečistoty, vždy ju výrobca ošetrí špeciálnym olejovým náterom. Takto odoláva pracovná doska aj vlhkosti a tým sa zvyšuje jej odolnosť. Pri tomto type pracovnej dosky je nevyhnutné ju aj ďalej pravidelne ošetrovať olejovým náterom. Ale bez obáv, zvládnete to aj sami. Ošetrovací olej je ekologický, neobsahuje žiadne škodlivé látky, ktoré by prenikli do dreva a následne sa uvoľňovali.

Máte záujem? Napíšte nám!

osobných údajov

Pozrite sa späť na

Kuchynské dosky a drezy